Pokud se rozhodnete živit se obchodem, udělali jste ve svém životě zásadní rozhodnutí. Obchodničina je kombinací mnoha dovedností a schopností. A jako profese má ve společnosti trochu pokřivenou pověst. Proto je důležité stále se učit a vybírat si kvalitní zdroje informací, které vám pomohou uspět, abyste mohli být pyšní na sebe samotné, na svou profesi, a aby vaše okolí bylo pyšné na vás. Jak se tedy vzdělávat jako obchodník?
Dobře si vyberte, v čem se budete vzdělávat
Všichni máme určité talenty. Během dosavadního života jsme získali nějaké vzdělání a zkušenosti, ať už v profesním, nebo osobním životě. Rozhodneme-li se tedy pro profesi obchodníka, jdeme do toho s jistou sbírkou dovedností. Protože nejsme počítače, ale lidé z masa a kostí, každá naše schopnost se v současné chvíli nachází na jiné úrovni. Něco umíme lépe, něco nám prostě tolik nejde. Proto bychom měli, než se pustíme do vzdělávání, pečlivě prozkoumat sami sebe.
Jak získat objektivní pohled na své vlastní schopnosti a dovednosti
Než si začnete vybírat zdroje informací, díky kterým se budete profesně i osobně posouvat kupředu, abyste mohli být dobrými obchodníky, je třeba přijít na to, kde jste silní v kramflecích, a kde naopak máte mezery.
Bohužel často máme na sebe samotné kritický pohled, podceňujeme se. To záleží většinou na tom, jaký přístup rodičů, vychovatelů či učitelů nás provázel v dětství. Možná vás rodiče často kritizovali, nebo jim vlastně nic, co jste udělali, nebylo dost dobré. To ovšem neznamená, že jejich názory na vás byly objektivní.
Pokud byli například vaši rodiče úředníci, lpěli na detailech, uznávali řád, jeli v zajetých kolejích a oblékali se stroze. Vy naopak jste kreativní, stále mluvíte, potřebujete pohyb a rádi se stylově oblékáte. Možná jste celé dětství poslouchali, že jste nedostateční. Rodiče si všímali spíš toho, co neumíte, než co umíte. Prostě vás posuzovali podle svých vlastních měřítek.
Dnes už ale nejsme dětmi. Proto je potřeba si uvědomit, že to, co u nás doposud nikdo neoceňoval, může být pro profesi obchodníka naopak pokladem. Tudíž můžete investovat úsilí do vzdělání v jiné oblasti nebo se už jen zlepšovat.
Proto, než se pustíte do vzdělávání, si nechte vypracovat analýzu své osobnosti – vašich talentů a schopností od kvalifikovaného kouče nebo mentora, který se zabývá typologií osobnosti. Máte-li dobrou sebereflexi, může vám pomoci i některý z ověřených testů osobnosti, které jsou dostupné na internetu (např. MBTI, DISC, Dynamika bohatství…). Můžete se také podívat na náš kurz Typologie osobnosti, který připravila Lucie ze socion.cz. Socionika je podle mě nejlepší typologie osobnosti.
Pomoci při výběru zdrojů informací pro vaše další vzdělávání vám může také zkušený kolega obchodník, který dokáže objektivně posoudit váš potenciál, a poradí vám, kde se potřebujete dovzdělat.
zvolte až tři odpovědi
Jak si osvojit sebevzdělávání
Když už zjistíte, v jaké oblasti potřebujete rozšířit obzory, můžete se do toho pustit. Ovšem pokud jste doposud nebyli zvyklí se pravidelně učit něco nového, možná vám bude dělat potíže zařadit vzdělávání do svého programu. Přistupujte proto k tomu jako k zařazování jakéhokoliv nového návyku do svého života.
Plánujte
Najděte ve svém diáři místo, kdy se budete věnovat vzdělávání, a zapište si, jaké konkrétní aktivitě se budete věnovat – přečtete si knihu, budete se věnovat on-line vzdělávacímu programu pro obchodníky, podíváte se na přednášku na YouTube…
Spojte to s jinou aktivitou
Máte-li málo času, hledejte možnosti, jak spojit vzdělávání s jinou aktivitou, kterou už v současné chvíli musíte dělat. Můžete například poslouchat podcasty cestou ke klientovi, sledovat webináře při žehlení prádla, nebo číst knihu v hromadné dopravě.
Minimalizujte
Pečlivě si vybírejte zdroje, kterým budete věnovat svou pozornost, čas a energii, a to vše hned od začátku. Další možností je nechat si vypracovat plán od svého kouče nebo mentora. Díky dostupnosti informací je velmi snadné sami sebe brzy zahltit informacemi, což by bylo samozřejmě kontraproduktivní.
Ať se budete vzdělávat hodinu denně nebo jen pár hodin týdně, časem si všimnete rozdílu mezi kolegy, kteří na sobě pracují, a těmi, co tomu čas nevěnují. I proto věřím, že si vzdělávání zamilujete, a brzy se stane součástí vašeho životního stylu.