Možná se vám zdá mimo úvaha, že byste doposud nevyužívali svou pracovní dobu na maximum. Ale jen si sáhněte do svědomí, co všechno během své pracovní doby děláte. Také si po příchodu na své pracoviště potřebujete dát kávu, protože vám padají víčka, a ideálně u toho ještě poklábosit s kolegy, ať osobně či on-line? Je to samozřejmě příjemnější než snídat doma v době, kdy ještě všichni spí. To je pochopitelné. Ovšem hodina uteče raz dva a 1/8 vaší pracovní doby je pryč. A to je teprve ráno. Jak tedy maximálně využít pracovní dobu?
Snídaně je základ dne
Snídejte doma. Kvalitní snídaně je základ dne. Přestože se některé výzkumy snaží tuto teorii rozvíjet jiným směrem, návyk snídat má něco do sebe. Během hodiny, kterou si vyhradíte na snídani, si můžete také v klidu rozvrhnout celý den, psát si poznámky a nasměrovat myšlenky tím správným směrem. Jakmile pak přijdete na své pracoviště, už budete mít jasno, do čeho se chcete pustit, a rovnou to uděláte.
Že se vám nechce vstávat o hodinu dřív? Přehodnoťte svůj denní režim a zkuste chodit spát dřív. Vše je o zvyku. Někdy to chce pár dnů nebo i týdnů, než si na nový režim zvyknete.
Věčná únava
Cítíte se unavení po příchodu do práce, po obědě i během odpoledne? Váš pracovní výkon několikrát za den klesá? Zaměřte svou pozornost na to, co děláte před spaním. Všímejte si toho, jak se celý den stravujte a kolik času trávíte během dne na čerstvém vzduchu. Taktéž množství pohybových aktivit během celého týdne je na zvážení. Svou roli na vaší únavě může hrát i matrace, na které spíte.
Chcete-li dosáhnout lepších pracovních výsledků, bez energie to nepůjde. Bohužel stimulanty, jako je káva nebo energetické nápoje, jsou jen náhražka, která může mít neblahý vliv na zdraví při dlouhodobém užívání.
Soukromé hovory v pracovní době
Někdy je to nevyhnutelné, ale ruku na srdce, často jde jen o kamarádské povídání. Spočítejte si, kolik takových hovorů během pracovní doby přijmete. Stojí vám to za to? Buďte nekompromisní. Slušně oznamte rodině a přátelům, aby vám v pracovní době nevolali. Vždyť si představte, kolik času vám trvá, než se po takovém hovoru vrátíte zpět k práci. Někdy jsou to i desítky minut, než znovu navážete na to, co jste dělali. Nemluvě o tom, jak vás ovlivňují emoce, které s každým takovým hovorem přichází. Přece nechcete být rozladění po zbytek dne jen kvůli tomu, že má vaše kamarádka potíže ve vztahu.
Soustřeďte se raději na svou práci na 100 %. Eliminujete tak chyby, a celkově budete mít kvalitnější výstupy.
Sociální sítě
Stejně jako soukromé hovory vaši pozornost snadno odlákají sociální sítě. Není-li aktivita na sociálních sítích přímo součástí vaší pracovní náplně, eliminujte je. Nekonečný tok informací, fotografií a videí je skvělou potravou pro váš mozek, pokud se zrovna nudíte. Ovšem chcete-li dosahovat ve svém zaměstnání maximálních výsledků, držte se svého cíle.
Plánování
Ať jste na volné noze nebo pracujete jako zaměstnanec, plánujte, nastavujte si cíle. I přesto, že se vám nedaří je plnit, nevzdávejte to. Naučte se pravidelně vyhodnocovat, co se vám povedlo a co jste mohli udělat lépe. Tvořte krátkodobé i dlouhodobé cíle. Současně hledejte smysl v tom, co každý den děláte. Své plány mějte také vždy před sebou. Jakmile budete mít den, kdy se vám nebude chtít nic dělat, snadno si tak připomenete svůj svůj záměr.
Že vás nebaví plánovat a vyhodnocovat všechno, co děláte, a raději improvizujete? Pochopte i další výhodu, které plánování přináší.
Zpětně uvidíte, co vám šlo a co nešlo. Na základě toho můžete pravidelně své plány měnit, něco vypustit a něco přidat. Jednoduše budete mít materiál, se kterým můžete dlouhodobě pracovat a posouvat se tak blíže tomu, čeho chcete dosáhnout.