Černé ovce obchodu – letadlo s NFT obrázky

V tomto článku upozorním na nekalé praktiky spojené s NFT obrázky. Jedná se o prodej NFT obrázků podpořený tím, že peníze použité na nákup obrázku budou investovány s návratností 5 -10 % měsíčně. Podobně jako u článku přeprodejci domén, tohle není tak úplně podvod, spíše se jedná o nachytání neznalého člověka a slíbení nereálných výnosů. Chyba je tedy částečně i na kupujícím.

Pojmy

Nejdříve si stručně popíšeme, co znamenají jednotlivé pojmy.

NFT Obrázky (wiki) – jedná s o digitální obrázky, které jsou díky NFT (nezastupitelný token) uložené a dohledatelné na blockchainu a obsahují jedinečná a párovací data.  Díky tomu se dá jednoduše určit/prokázat vlastnictví digitálního obrázku. Jednoduše řečeno, koupíte si digitální obrázek, který prokazatelně vlastníte vy.

Trading – denní obchodování akcií/dluhopisů/komodit/kryptoměn atd.

Černé ovce obchodu
Série článků o lidech a systémech, kteří nám dělají v obchodě ostudu.

Trading je způsob obchodování akcií/dluhopisů/komodit na denní úrovni. Koupíte na den nebo na několik dní a poté prodáte. Trading není dlouhodobé investování, ale způsob obživy mnoha makléřů. Je zde více rizika s možností vydělat více peněz.

Případ NFT obrázků – příslib vysoké návratnosti 5-10% měsíčně

Přišel mně dotaz na konkrétní NFT obrázek spojený s investicí, a jestli vím, o co jde. V případě NFT obrázků znám jen základy, vím zhruba, o co jde. Mému známému někdo slíbil, že pokud si koupí NFT obrázek za cca 80.000 Kč dostane daný obrázek, a navíc se peníze investují s vysokým ziskem minimálně 5-10 % měsíčně. Chápal bych, pokud by si někdo koupil NFT obrázek od začínajícího nebo známého umělce, ale proč je to spojené i s investicí? Zpětně mohu říct, že obrázek se mě vůbec nelíbil a rozhodně bych si ho za 80.000 Kč nekoupil (ani za 100 Kč bych ho nebral).

Přidal jsem se do diskuze a začal jsem vysvětlovat, že 5-10% výnos měsíčně (tedy 60-120 % ročně) po dobu 4 let je nereálné. Pro porovnání odkazuji na jednoho z nejlepších investorů na světě na Warena Bufeta, který má dlouhodobě zisk 20 % ročně. Začal jsem se ptát, jak chtějí daného zisku dosáhnout? Že prý obchodováním, respektive tradingem, ale víc informací neměli.

Další háček byl ve vyplácení provizí. Prodej těchto NFT obrázků zřejmě probíhal přes MLM systém prodeje a pokud jste někoho přivedli, dostali jste snad 20 % provizi, úroveň nad – dalších asi 5 % provizi. Celkem asi 30 % (nevím přesně) z investované částky bude použito na odměny. Konkrétně z částky 80.000 Kč bylo asi vyplaceno 24 tisíc na odměnách. Ze zbylých 56 tisíc má trader (profesionální obchodník) udělat 48 – 160.000 Kč ročního zisku (pracujeme s částkou 80.000 Kč a výnos 60-120 % ročně). Netuším, jestli ta výše provizí odpovídá, nicméně provize za dotažení ovečky do tohoto systému byla minimálně 20 % a něco museli dostat i lidé v úrovni nad prodejcem.

NFT obrázky by se podle mého názoru nikdy za 80.000 Kč neprodaly, kdyby za nimi nebyl příslib investice s měsíčním zhodnocením 5 -10 %. Toto připomíná princip “pyramidového systému aneb letadla”. Jinak řečeno, dokud budou přicházet nové ovečky do systému, bude vše fungovat. 

Prosím, dejte si velký pozor, pokud vám někdo slibuje dlouhodobý výnos větší jak 8 % ročně (což je průměrný výnos investice do akcií S&P 500 prostřednictvím ETF). V takových případech si to vždy ověřujte, ptejte se známých a odborníků, co si o tom myslí. Pamatujte, čím větší výnos někdo slibuje, tím více se zvedá riziko ztráty peněz.

S jakým typem manipulativních až podvodných prodejních taktik jste se setkali?
  • Přidejte jinou odpvěď

Možno zvolit až 3 odpovědi.

Vybírejte prosím pouze možnosti, s kterými jste se setkali vy, nebo někdo z vaší blízké rodiny. Klidně doplňte jinou manipulativní až podvodnou praktiku, která tu není uvedena.

Napsat komentář