5 důvodů proč věnovat čas bilancování

Předvánoční čas, kdy jsou dlouhé večery a venku chladné počasí, je ideální dobou pro bilancování Předvánoční uplynulého roku. Že se na to chystáte už několik let, ale nenašli jste si na to čas? Rok 2020 si to rozhodně zaslouží.

Ať vás současná situace ovlivnila méně či více, vždy je dobré se na konci roku ohlédnout za tím, co se za posledních dvanáct měsíců událo.

Cítíte se během zimních měsíců více vyčerpaní a přepadají vás chmury? O to víc byste se měli zamyslet (a radovat se) nad tím co se vám povedlo a poučit se z toho co se nepovedlo.  Uzavřete uplynulý rok a do nového přejděte s čistým štítem a plni elánu.

balancování

1.  Co se povedlo

Často se nám během roku něco povede, a my se za to nestihneme odměnit nebo pochválit. Odnesla to hektická a náročná doba uplynulých dnů. Po chvíli na to zapomeneme a začneme si dávat další a další cíle. Konec roku je proto ideálním časem, abychom si připomněli naše úspěchy za celý předchozí rok. Vezměte si čistý list papíru a sepište si, co se vám v roce 2020 povedlo. Složili jste úspěšně zkoušku, zrekonstruovali byt, vyhráli jste výběrové řízení? Nebo jste prostě jen získali skvělé klienty? Každá drobnost se počítá. Během půl hodiny budete mít jistě pěkně dlouhý seznam a také lepší pocit sami ze sebe.

2.  Co se nepovedlo

To, co se nám nepovedlo si často pamatujeme mnohem déle než to, co se povedlo. Přemýšlíme, co jsme mohli udělat jinak. Máme výčitky. To ale často nikam nevede. Z chyb bychom se měli poučit, ale není potřeba se do nekonečna trápit. Nemluvě o tom, že s odstupem času se mnohdy ukáže, že všechno zlé bylo pro něco dobré. Jde jen o úhel pohledu. Podívejte se proto na posledních 12 měsíců s odstupem a zamyslete se, co dobrého vám přinesly vaše nezdary nebo události, které se zdály zprvu jako nedobré. Možná vám to zabere více času, ale postupně jistě na něco přijdete.

„Ten, kdo nedělá žádné chyby, nedělá ani žádné pokroky.“

Theodore Roosevelt

3.   Úklid

Nepatří uklízení mezi vaše oblíbené činnosti? I tak to zkuste! Před koncem roku si udělejte z uklízení malý rituál. Vědomě se rozlučte s tím, co už nepotřebujete, a udělejte prostor pro nově příchozí věci, které vás čekají:

  • Roztřiďte e-maily,
  • udělejte si pořádek na ploše počítače,
  • vymažte nepotřebné dokumenty,
  • ukliďte si na pracovním stole,
  • ukliďte si i v šatní skříni.

4.  Předsevzetí jinak

Začátek roku je ideální čas na nové návyky. Ovšem mnoho lidí si dává předsevzetí jen z principu, a tak nějak občas tuší, že to nevydrží. Patříte mezi ně? Zkuste to letos jinak. Místo vytváření seznamu předsevzetí se zamyslete nad motivací, nad vašimi cíli. Rekapitulujte své hlavní cíle a s tím spojte své předsevzetí.

Berte při tvorbě předsevzetí v potaz, že pracovat na svých negativních stránkách strojí mnohonásobně více energie než zlepšovat své pozitivní stránky a dovednosti které vás baví.

5.   Publikujte své předsevzetí a cíle

Nechcete být na své předsevzetí sami? Pomůže vám, když bude o vašem rozhodnutí vědět co nejvíce lidí? Začněte psát blog, napište článek nebo publikujte příspěvek na sociální sítě, kde jste aktivní. Tento veřejný závazek vás sám o sobě bude popohánět k jeho splnění.

S psaním, bilancováním i plánováním můžete pokračovat i během roku, pokud vám to bude pomáhat k dosažení vašich cílů. Vždy měsíčně, čtvrtletně nebo pololetně si udělejte čas, zamyslete se, co se vám v předchozím období povedlo, nepovedlo, a dejte si předsevzetí na následující týdny či měsíce. O tom všem napište – pomůžete sami sobě utřídit myšlenky a písemně si své cíle potvrdit.

Pokud nejste na sociálních sítích aktivní, pošlete článek e-mailem přátelům nebo kolegům. Že vás nebaví psát a raději o tom mluvíte? Zjistěte si, zda se ve vašem okolí náhodou nepotkává nějaká mastermind skupina, kde byste mohli svá předsevzetí sdílet osobně.

Jaké předsevzetí si nejčastěji dáváte?
  • Přidejte jinou odpvěď

Můžete zvolit až tři možnosti

Napsat komentář