10 tipů jak překonat nepříznivé období

Někdy se zdá, že svět je proti nám. Vše vidíme černě. Nic se nedaří. Jsme nespokojení a podráždění. Do toho děti mají problém, a ne jeden. Rodiče si chtějí povídat. K tomu všemu si i kolega neustále na něco stěžuje. Někdy jsme dole, někdy nahoře, ale vždy je cesta ven. Stává se vám, že máte období, kdy nevidíte cestu na konci tunelu, cítíte se demotivovaní a nemáte chuť do života? Nenechte se vtáhnout příliš hluboko. Zkuste těchto 10 tipů, jak překonat nepříznivé období.

1. Mluvte o tom, řekněte si o pomoc

Možná se zdá, že dnešní společnost přijímá pouze dobře naladěné lidi. V centru pozornosti jsou ti, co mají skvělou náladu za všech okolností, nestěžují si a s úsměvem plní své povinnosti. Sociální sítě jsou přece plné zamilovaných párů, jásajících dětí a spokojených rodin. Jak je tedy možné, že vy se cítíte tak mizerně? Věřte, že i ti, co tvoří krásný obsah na sítě, mají někdy horší dny. Jen se v tom čase prostě nefotí. Na špatné náladě není nic špatného, jen není dobré v ní setrvávat příliš dlouho. Nehrajte si proto na hrdiny a naučte se mluvit o svých pocitech. Řekněte si o pomoc nebo si domluvte den pro sebe. Prospěje vám to.

2. Rozmazlete se

Negativní pocity mají větší šanci, když jsme unavení. Udělejte si proto den pro sebe a rozmazlete se. Odpočiňte si. Udělejte si radost. Že už ani nevíte, kdy jste měli čas pro sebe? To je chyba. Sami sebe bychom neměli zanedbávat. Přesto, že máte stále plno povinností a staráte se o všechny okolo, na sebe myslete v první řadě. Je přeci jasné, že když nebudete fit, nemůžete plnit povinnosti a starat se o ostatní. Zapište si do diáře časy, které budou patřit pouze vám, kdy si napustíte vanu a zapálíte svíčku, zajdete na nákupy a koupíte něco hezkého. Jistě přijdete na mnoho dalších způsobů, jak se potěšit a odpočinout si, jen to zkuste.

3. Hýbejte se

Jak možná víte, endorfiny, které se při pohybu uvolňují, umí dělat zázraky s naší náladou. Najděte si proto sport, který vám sedí nejvíce, a věnujte se mu. Pokud máte málo času, hledejte alternativy. I rekreační sport se počítá. V zimě můžete na běžky, v létě na kolo nebo na pěší túru. Hýbat se však můžete i doma. Stačí podložka na cvičení a můžete hned začít. Pokud máte raději rychlejší pohyb, pusťte si hudbu a zatančete si. Taktéž běh je velmi univerzální sport. Stačí pořídit kvalitní boty a prostě vyběhnout. Dejte pohybu šanci. Výsledky poznáte na své náladě i postavě.

4. Zapomeňte na přejídání

Způsob, jakým se stravujeme, bývá jedním ze zásadních faktorů, které ovlivňují vaši náladu. Když se začnete o tuto problematiku podrobněji zajímat, zjistíte, co s vaším tělem jednotlivé složky stravy dělají. Nemáte čas jíst, a když už ho máte, přejíte se? Jíte hodně před spaním? Vaše tělo bude celou noc trávit a nestihne si odpočinout a nabrat síly na nový den. Jezte pravidelně, připravujte si malé svačinky, abyste netrpěli hlady, a nepodceňujte přísun živin. Plánujte si práci tak, abyste měli na jídlo čas.

5. Vypusťte alkohol

Někdy je velice složité odolat kávě, cukrovinkám nebo alkoholu, a to hlavně v období, kdy se necítíme dobře. Za těchto okolností přijde vhod zákusek po obědě nebo dvojka bílého před spaním. Kdyby zůstalo u jedné skleničky, nebylo by tak zle, ale ruku na srdce, kdo má tak silnou vůli a odolá druhé, třetí… Naopak poté rána bývají velmi náročná. Někdy se únava táhne i celým následujícím dnem. Vyvarujte se proto raději alkoholu úplně, chcete-li brzy negativní období překonat.

6. Spánek

Spánek bezesporu ovlivňuje naši náladu. Nejen délka spánku, ale i jeho kvalita má velký vliv na to, jak se během dne cítíme. Chcete-li překonat negativní období, spěte. Naučte se chodit spát a probudit se ve stejný čas. Zařiďte si ložnici, ve které se bude cítit dobře. Pro snadnější usínání zaveďte večerní rituály, které vám pomohou zklidnit tělo i mysl. Pokud jste ráno celí rozlámaní, zaměřte pozornost na svou matraci, třeba už je u konce její životnost. Nepodceňujte spánek, nevyplácí se to!

7. Hudba

Zapomeňte na nostalgické melodie a romantické písně. Pusťte si rychlou taneční hudbu a pořádně se u ní rozhýbejte.

8. Film

Pokud nedokážete zklidnit mysl a jste zacyklení v negativních myšlenkách, pusťte si dobrou komedii. Vypněte hlavu. Zapomeňte na starosti a oddejte se nespoutanému smíchu. Smějte se, co hrdlo ráčí. Uvidíte, že po skončení filmu ucítíte novou energii.

9. Kouč

Nechcete být na své starosti sami? Zkuste služby kouče. Že nemáte rádi, když vám někdo podsouvá své názory? Pravý kouč bude klást pouze otázky, díky kterým dojde k řešení sami. Výběr vhodného kouče nemusí být snadný. Pokud však chcete předejít tomu, že si nebudete na schůzce rozumět, udělejte si obrázek o dané osobě z webu, přednášek nebo aktivit na sociálních sítích, je-li v on-line světě aktivní. To, že si s ním rozumí vaše kamarádka, přece neznamená, že padne do oka vám.

10. Vision Board

Vision Board neboli nástěnka vizí je nástrojem k sebemotivaci, který využívají nejen kreativní snílci, ale také úspěšní manažeři a všichni, kteří mají své cíle. Jde prakticky o koláž z obrázků, které ztvárňují to, čeho chce autor dosáhnout. Vision Board může být buď v elektronické podobě, nebo si ho můžete vytisknout. Nejvhodnější je vytvořit ho z obrázků vystřižených z časopisů nebo vytištěných z internetu. Následně si ho můžete umístit na plochu monitoru, uložit do pracovního stolu, nebo pověsit na nástěnku. A kdykoliv budete mít negativní období, připomene, oč vám jde.

Co vám nejvíce pomáhá překonat nepříznivé období?

Zvolte až dvě odpovědi

Napsat komentář